Bir düğün için planlama nasıl yapılmalı?

İnsanların yaşamında başına gelen en güzel olgulardan bir tanesi hiç tartışmasız bir biçimde evliliktir. İnsan denen eşrefi mahluk tek başına yaşamak istemediği için yaşamın güzelliklerini birlikte hissetmek, acıyı bal eylemek adına sevdiği insanla evlenir, iyi günde kötü günde birlikte olmak ister. 

Evlenirken belli başlı bazı ritüeller vardır. Bunlardan bir tanesi de düğündür. Evliliğe adım atılan son adımdır. Bu noktada da günler, haftalar hatta kimi zaman aylar öncesinden düğün planlaması başlar. Kişileri ister istemez bir telaş alır.  Peki ama düğün planlaması nasıl yapılmalıdır.

Bu konunun detaylarına girmeden önce şu konuya değinmek de fayda vardır. Kişiler kendi tercihlerine bağlı olarak kendi düğünlerini kendileri planlayabilir ve en ince ayrıntısına kadar kendileri ilgilenebilir. Lakin eğer böylesi bir zamanları yok ise o zaman bu alanda çalışan kurumlardan profesyonel olarak hizmet alımına gidebilir. Burada bilinmesi gereken en temel husus ise bu sizin düğününüzdür ve sizin düşlerinizdeki gibi olmalıdır.

Mekan Seçimi
Düğün planlaması elbette mekan seçimi ile başlar. Kişiler burada nerede evleneceklerine çok iyi karar vermelidir. Deniz kenarında olabilir, çay bahçesinde bir kır düğünü olabilir ki bu durumda ikindi vakitlerinden başlayan gün batımını kapsayan bir düğün son derece unutulmaz olabilir. Düğün salonlarında olabilir. Otellerin balo salonlarında yapılabilir.

Bu karar verildikten sonra kaç kişi ve kimlerin çağrılacağına da karar verilmesi gerekir. Tüm sevdikleriniz çağrılabileceği gibi tüm klişelerden uzak, çok yakınlarınızı da çağırmak kararı alınabilir.

Fotoğrafların Çekilmesi
Mekandan sonra gelinlik ile dış çekimlerin yapılacağı yerler de düğün planlamasının en önemli ayrıntılarından bir tanesidir. Alaçatı, Kapadokya gibi yerlerde de değişik dış mekan çekimleri yapılabilir. Ya da İstanbul’da eski sokaklara da dalınabilir. Veyahut Tuz Gölüne gidilebilir.

Müzik Seçimi
Düğünün olmazsa olmazlarından bir tanesi hiç tartışmasız bir biçimde ilk  dansın yapılacağı müziktir. Burada istediğiniz gibi bir müzik seçebilirsiniz. Vals müziği olabilir, tango olabilir ya da isterseniz geleneksel bir türkü seçilebilir. Karar yine sizindir. İlk dans ve ilk müzik son derece önemlidir.

İkramların Seçimi
Düğünün konseptine uygun olarak ikramlar da seçilmesi gerekir. Kokteyl tarzında ikramlar olabileceği gibi Anadolu mutfağı temalı olan ikramlar da seçilebilir. Bu da yine sizin tercihinizdir. Yaz dönemlerinde kır düğünü yapıldığında balık menüleri tercih edilebilir.

8 ay önce
Yorumlar
[İlk yorum yapan siz olun]