Dev Fabrika Küle Döndü

Bursa’da tekstil fabrikasında dün akşam 19.00'da başlayan yangında fabrika küle döndü. Sakarya'nın da aralarında olduğu çok sayıda şehirden sevk edilen itfaiye ekiplerinin de desteğiyle yangın 14 saat süren çalışmalar sonucu kontrol altına alınabildi. Yangından çıkan kara ve gri dumanlar şehrin üst tabakasını kapladı, duman bulutları 20-30 kilometrelik bir alana yayıldı.
Dün akşam saat 19.00 sıralarında Nilüfer ilçesi Minareliçavuş Mahallesi'ndeki Nilüfer Organize Sanayi Bölgesi'nde (NOSAB) faaliyet gösteren Karesi tekstil fabrikasında yangın çıktı. İhbar üzerine olay yerine Büyükşehir Belediyesi İtfaiye Dairesi, AFAD, polis ve 112 Acil Sağlık ekipleri sevk edildi. İtfaiyeciler yangını kontrol altına almaya çalışırken polis ekipleri de güvenlik önlemi aldı.
Yangında fabrikada zaman zaman patlamaların yaşandığı görüldü. Ekipler yangına müdahale için canhıraş çalışırken alevlerin büyümesi ve fabrikanın tamamını sarması üzerine çevre illerden destek istendi. Sakarya'nın da aralarında olduğu çok sayıda şehirden takviye itfaiye ekipleri yangın yerine gitti.
Bölgede AFAD tarafından koordinasyon merkezi kurulurken, 440’tan fazla itfaiye personeli, 120 arama kurtarma personeli, 35 AFAD personeli ile 100’den fazla itfaiye aracı ve tanker ile çalışmalar sürdürüyor.
Yangın gece boyunca sürdü. Polyestek iplik dolu fabrikada zaman zaman patlama ve çökmeler yaşandığı için itfaiye ekipleri içeriye giremedi.
Hem merdivenli araçla ve karadan yangına müdahale ediliyor. 13 saati aşmasına rağmen fabrikadan gri dumanlar yükseliyor. Yangının kontrol altına alındığı, depo kısmında zaman zaman yangının etkili olduğu bu sebeple gökyüzüne gri dumanların ulaştığı ifade edildi.
Diğer yandan yangının boyutu gün ağarınca ortaya çıktı.
Fabrikanın yakınında bulunan Atatürk Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesinin yatılı yurdunda kalan öğrenciler tedbir amaçlı tahliye edildi.
Fabrika ve Büyük Tesisler
Fabrika temizliği
sakarya fabrika
2 ay önce
title
Yorumlar
[İlk yorum yapan siz olun]