Emniyetten günlük evler için uyarı

Emniyet Genel Müdürlüğü'nden alınan bilgilere göre günübirlik kiralanan evler için 'kimlik bulundurma' yasal zorunluluğu getirildi.

Günlük kiralanan dairelerle ilgili yapılan açıklamada:

'' OHAL kapsamında Kimlik Bildirme Kanunu'nda değişiklik yapılmıştır. Buna göre:

İlgili kanunun 2. maddesinde yer alan tesislere 'günübirlik kiralanan evler' ibaresi de eklenerek bu tür yerlerin kanun kapsamında kimlik bildiriminde bulunmaları hükme bağlanmıştır. Bu hükme uymayanlara mülki idare amirlerince 10 bin TL, anlık veri göndermeyen ve ya gerçeğe aykırı kayıt tutanlara 5 bin TL idari para cezası verilmesi öngörülmüştür.

Bu kapsamda günlük evlerle ilgili olarak doğrudan, saatlik, günlük veya haftalık gibi süre şartı aranmaksızın kazanç amacı güdülerek kiralama faaliyeti yapılan, sürekli oturma veya yerleşme amacı taşımayan tüm geçici nitelikteki kısa süreli kiralamaların Geçici İkamet Yerleri ve Kiimlik Bildirme Sistemine dahil olarak kimlik bildiriminde bulunmaları gerekmektedir” denildi.

Edinilen diğer bir bilgiye göre, kanunun yürürlüğe girdiği tarihten itibaren; 2 bin 802 işletme tespit edildi, 1020'si kayıt altına alındı, 214 tesis kapatıldı ve 327 tesise 476.485 Türk Lirası idari para cezası uygulandı.
Bungalov evler
Doğum için gevşeme egzerzisleri
ofis için mobilya
6 yıl önce
title
Yorumlar
[İlk yorum yapan siz olun]