Roman Vatandaşların İlahi Grubu Dinleyenleri Mest Ediyor

Sakarya'da bir imam, Roman vatandaşlardan oluşan bir ilahi grubu kurdu. 'Kıvılcım' adı verilen ilahi grubu özel günler, düğün ve sünnet gibi cemiyetlerde söylediği ilahilerle büyük ilgi görüyor.

Sakarya Hendek İlçe Müftüsü İzani Turan, toplum tarafından farklı gözle bakılan ve dışlanan Roman vatandaşlarla ilgilenmesi için Çağlayan Merkez Camii imam hatibi Fehmi Duysak'ı görevlendirdi. Yaklaşık 400 hanenin bulunduğu Turan mahallesindeki Roman vatandaşlarla yakından ilgilenen Duysak, dini bilgiler anlatmanın yanında onların müzik kabiliyeti sebebiyle bir ilahi grubu kurmaya karar verdi. Düşüncesini Romanlara açan Duysak, büyük ilgi ile karşılandı. Bütün Romanlar ilahi grubunda yer almak için adeta birbirleriyle yarıştı.

Önce 25 yaş üstünün oluşturduğu bir grup kuruldu; ancak iş gibi nedenlerle grubun toplanmasında sıkıntı çıkması sebebiyle okul çağındaki çocuklarla yola devam kararı alındı. Yaşı 10-15 arasında değişen ve sesi güzel olan 10 çocuk belirlendi. 3 aylık yoğun bir eğitimden grup onlarca ilahiyi çok güzel bir şekilde seslendirmeye başladı. İlk sınavını başarıyla geçen Kıvılcım İlahi Grubu, 3 yıldır mübarek gün ve geceler, sünnet ve düğün cemiyetlerinde aranır hale geldi. Grup, en son Kutlu Doğum Haftası ve bazı programlarda söylediği birbirinden güzel ilahilerle dinleyicileri mest etti.

Çağlayan Merkez Cami İmam Hatibi Fehmi Duysak, Roman vatandaşların gösterdiği ilgiden çok duygulandığını belirterek, Roman vatandaşların din ve peygamber sevgisinin çok içten olduğunu, 7'den 70'e tüm Romanların dinlerini en iyi şekilde öğrenmeyi istediklerini ifade etti. Fehmi Duysak, şöyle dedi:

"Hem yetişkinler hem de çocuklar ilahi grubu oluşturulmasına büyük ilgi gösterdiler. Onlardaki bu içtenlik ve samimiyet beni çok etkiledi. Dinimizi öğrenmek istiyorlar. Öğrendiklerini yaşamaya çalışıyorlar. Bizim camimiz onlara biraz uzak. Mahallelerine güzel bir cami yapılmasını talep ediyorlar."

Ayrıca, Hendek Müftüsü İzani Turan, Roman vatandaşların da bu ülkenin bir ferdi ve İslam dinine mensup bir vatandaşı olduğunu söyledi. Romanları dışlamanın, onlara farklı bir gözle bakmanın doğru olmadığının altını çizen Turan, "Onlar da bizim toplumumuzun fertleri. Aynı inancı ve insani değerleri paylaşıyoruz. Dışlamak doğru değil. Nasıl bizim dini öğrenmeye ihtiyacımız varsa onların da ihtiyacı var. Onlar da bizim gibi bu topraklarda yaşayan aynı duyguları, aynı kaygıları paylaştığımız insanlar" şeklinde konuştu.

İlahi grubuna katıldıktan sonra hayatının değiştiğini belirten Kudret Holat (15) duygularını şöyle dile getirdi: "İlahi söylemeyi çok seviyorum. Bana huzur ve mutluluk veriyor. İyi ki bu gruba katıldım. Hayata daha güzel bakıyorum. İnsanları daha çok seviyorum. İlahiler çok güzel şeyler anlatıyor."

İlahi Grupları
İlahi gurubu
bahçe çit tel grubu
14 yıl önce
title
Yorumlar
[İlk yorum yapan siz olun]