Sakarya'da Yapı İzinleri Rakamları Açıklandı

Sakarya'da bu yılın üçüncü çeyreğinde yapı ruhsatı verilen daire sayısı 2 bin 396, yapı kullanma izin belgesi verilen daire sayısı 2 bin 614 oldu.
TÜİK verilerine göre, ülke genelinde yapı ruhsatı verilen yapıların yüzölçümü yüzde 4,7 azaldı.
Bir önceki yılın aynı çeyreğine göre, 2022 yılı III. çeyreğinde belediyeler tarafından yapı ruhsatı verilen yapıların bina sayısı yüzde 8,0, daire sayısı yüzde 3,8 ve yüzölçümü yüzde 4,7 azaldı.
Toplam yüzölçümün yüzde 51,7'si konut alanı olarak gerçekleşti.
Belediyeler tarafından 2022 yılı III. çeyreğinde yapı ruhsatı verilen yapıların toplam yüzölçümü 31,8 milyon metrekare iken; bunun 16,4 milyon metrekaresi konut, 9,0 milyon metrekaresi konut dışı ve 6,4 milyon metrekaresi ise ortak kullanım alanı olarak gerçekleşti.
En yüksek yüzölçüm iki ve daha fazla daireli binalar ait
Belediyeler tarafından 2022 yılı III. çeyreğinde yapı ruhsatı verilen yapıların kullanma amacına göre en yüksek yüzölçüm payına 20,1 milyon metrekare ile iki ve daha fazla daireli ikamet amaçlı binalar sahip oldu. Bunu 3,0 milyon metrekare ile sanayi binaları ve depolar izledi.
Yapı kullanma izin belgesi verilen yapıların yüzölçümü yüzde 2,8 azaldı.
Bir önceki yılın aynı çeyreğine göre, 2022 yılı III. çeyreğinde belediyeler tarafından yapı kullanma izin belgesi verilen yapıların bina sayısı yüzde 3,7 artarken, daire sayısı yüzde 0,8 ve yüzölçümü yüzde 2,8 azaldı.
Toplam yüzölçümün yüzde 58,2'si konut alanı oldu
Belediyeler tarafından 2022 yılı III. çeyreğinde yapı kullanma izin belgesi verilen yapıların toplam yüzölçümü 27,5 milyon metrekare iken; bunun 16,0 milyon metrekare'si konut, 6,0 milyon metrekare'si konut dışı ve 5,5 milyon metrekare'si ise ortak kullanım alanı olarak gerçekleşti.
En yüksek yüzölçüm payı yüzde 73,7 ile iki ve daha fazla daireli binaların oldu
Belediyeler tarafından 2022 yılı III. çeyreğinde yapı kullanma izin belgesi verilen yapıların kullanma amacına göre en yüksek yüzölçüm payına 20,3 milyon metrekare ile iki ve daha fazla daireli ikamet amaçlı binalar sahip oldu. Bunu 1,6 milyon metrekare ile bir daireli ikamet amaçlı binalar izledi.
Türkiye İstatistik Kurumu tarafından açıklanan verilere göre, Sakarya ilinde 2022 yılı III. çeyreğinde Yapı ruhsatı verilen Daire sayısı toplam 2 bin 396, Yapı kullanma izin belgesi verilen Daire sayısı toplam 2 614 oldu.
Sakarya
Türkiye İstatistik Kurumu tarafından açıklanan verilere göre, Sakarya'da bu yılın üçüncü çeyreğinde bu yılın üçüncü çeyreğinde yapı ruhsatı verilen daire sayısı 2 bin 396, yapı kullanma izin belgesi verilen daire sayısı 2 bin 614 oldu.
5 ay önce
Sakarya'da Yapı İzinleri Rakamları Açıklandı
Yorumlar
[İlk yorum yapan siz olun]