Son Hurafe: Deizm Konferansı Büyük İlgi Gördü

Büyükşehir Belediyesi tarafından düzenlenen kültür sanat etkinlikleri, SAÜ’de düzenlenen “Son Hurefe: Deizm” konulu konferansla devam etti. Katılımcıların yoğun ilgi gösterdiği programın konuğu ise Prof. Dr. Adnan Bülent Baloğlu oldu.
Sakarya Büyükşehir Belediyesi tarafından yapılan kasım kültür sanat etkinlikleri tüm hızıyla devam ediyor. Tiyatro oyunlarından sinema gösterimlerine, dinletilerden söyleşilere kadar birçok programın düzenlendiği kasım etkinliklerinin ilk konuğu Prof. Dr. Adnan Bülent Baloğlu oldu.
Prof. Dr. Baloğlu kitabını imzaladı
SAÜ İlahiyat Fakültesi Konferans Salonu’nda gerçekleştirilen 'Son Hurefe: Deizm' konulu konferansa, İlahiyat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Ahmet Bostancı, Sakarya İl Müftüsü Hasan Başiş, öğretim üyeleri ve çok sayıda öğrenci katıldı. Program sonunda katılımcılara hediye edilen kitaplar Prof. Dr. Baloğlu tarafından imzalandı.
Modern kültür, deizmi önemli ölçüde etkiliyor
Konuşmasında modern kültürün deizme olan etkilerine vurgu yapan Baloğlu, “Günümüzde deizmi besleyen ve onu büyük bir sorun haline getiren çok yönlü etkiler vardır. Modern kültür, özellikle genç nesillerimizi tüketim, israf ve lüks yaşama amacı içerisinde etkiliyor ve bu da gençlerimizi deizmin tuzağına düşürme konusunda önemli bir rol oynuyor. Bugün dikkat ettiğimizde müthiş bir eğlence endüstrisi var. Bu sistem kapitalist sermayenin farklı alanlardaki varlığını görünür kılan birer mabet hükmüne gelmiş durumdadır. Toplumumuzu mana planından madde planına taşıyan ve sürekli eğlence ve tüketim üzerine kurulan bu sistem ve deizm günümüzdeki en önemli sorunların başında gelmektedir” diye konuştu.
Sosyal medya yanlış yönlendirebiliyor
Konuşmasının devamında sosyal medyaya da değinen Prof. Dr. Baloğlu, “Sosyal medyayı hepimiz hayatımızda etkin bir şekilde kullanıyoruz. Fakat burada önemli bir sorun karşımıza çıkıyor. Maalesef sosyal medya hayatımıza girdiğinden beri kitap okuma alışkanlığımızı yitirdik. Artık herhangi bir konu ile ilgili bilgi sahibi olacağımız zaman, 140 karakterin içerisine sığdırılmış ve önünü arkasını bilmediğimiz yazı dizilerinden beslenerek hareket ediyoruz. Bu da tabii olarak bilgi sahibi olmadığımız konularda yanlış kanaatlere varmamıza sebep oluyor” ifadelerini kullandı.
Fabrika ve Büyük Tesisler
Büyük Alışveriş Mağazaları
büyük işyerleri
2 ay önce
title
Yorumlar
[İlk yorum yapan siz olun]