Toplu Taşımada Büyük Kolaylık: Türkiye Kart

65 yaş ve üzerindeki yaşlı vatandaşlar için hayata geçirilen Türkiye Kart ile gittikleri her ilde rahatlıkla seyahat edebilecekler. Böylece her ilden farklı bir kart almalarına gerek olmayacak ve Alzheimer hastaları için ise akıllı bileklik uygulamaya getirilecek.
Türkiye özellikle yaşlıların rahatlıkla yolculuk yapabilmesi adına yeni adımlar atmaya devam ediyor. Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı ‘Herkes için erişebilir ulaşım’ sloganı yeni bir projeye imza atıyor. Bakanlığın Strateji Geliştirme Başkanı Yunus Emre Ayözen farklı şehirlerde de kullanabilecek Türkiye Kart projesinin yaygınlaştırılacağını belirtti.
Türkiye Kart İle Kesintisiz Ulaşım
Ayözen, "Yaşlı ve engelli bireylerimizin sosyal, ekonomik hayata katılımlarını artırmak için canlı bağlantı sağlama gibi PTTKart’la entegre bir uygulama üzerinde çalışıyoruz. Yine bu uygulamayla birlikte refakatçi uygulamasını da hizmete almış olacağız. Türkiye Kart kesintisiz hizmeti bu uygulamanın içerisine dahil etmeyi Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığıyla birlikte planlıyoruz ve bu anlamda yaşlılarımızın farklı şehirlerde entegre bir şekilde hiçbir başka kartı almadan tek kart vasıtasıyla yolculuklarını gerçekleştirmesini sağlayacağız. Bu çalışmayı da Konya ilinden pilot olarak başlatıyoruz” ifadelerini kullandı.
Türkiye Kart’ın özel halk otobüslerinin desteklenmesi adına önemli bir etken olacağını belirten Ayözen, verilecek ek ücret ve teşvikin de Türkiye Kart’tan biniş başına sağlanacağını söyledi.
Demans Hastalarına Akıllı Uygulama
Demans hastalarına da yeni bir uygulamanın gündemde olduğunu ifade eden Ayözen, “Alzheimer gibi rahatsızlıkları olan bireyler için mobil uygulama ve çağrı merkeziyle entegre akıllı bileklik uygulaması ve kart uygulamasını planlıyoruz” diye ekledi.
4 ay önce
Yorumlar
[İlk yorum yapan siz olun]