Patlamalar NATO Boru Hattı'nı etkileyecek mi?

Geyve Boğazı üzerindeki Akıncılar Köyü’nde bulunan taş ocağındaki patlatma korkuttu. Geyve Boğazı Şelaleleri Koruma ve Yaşatma Derneği Başkanı, aynı zamanda patlayıcı uzmanı Kamuran Tan, ocakta malzeme elde etmek için yapılan patlamanın çok büyük olduğunu savundu. 

Ocağın kapatılması için dava açmaya hazırlandıklarını vurgulayan Tan, bölgede büyük bir facia yaşanmadan ocağın faaliyetlerinin durdurulması gerektiğini iddia etti. Seltaş isimli ocağın sahibi Bülent Yılmaz ise her şeyin kurallara uygun şekilde yapıldığını belirtti.

Geyve Boğazı Şelaleleri Koruma ve Yaşatma Derneği Başkanı Kamuran Tan, patlama sırasında ocağın yanından geçen Sakarya Bilecik D-650 kara yolu üzerinde bulunan sürücülerin büyük risk altında bulunduğunu ileri sürdü. Tan, “Emniyette uzun süre çalışan bir patlayıcı uzmanı olarak söylüyorum, yasalara aykırı çok büyük bir patlamaydı. Bin 700 kilo civarında patlayıcı kullandılar. Bu ocakta yapılan patlama hem çevreyi hem doğayı tehdit ediyor. NATO boru hattı ocağın hemen sınırından geçiyor, kara yolu da öyle. Ayrıca, enerji hatları da ocağın çok yakınında. Bunun yanında, tren yolu da patlamalarla zarar görüyor. Ancak ocak halen çalışıyor. Bunu yaparken de çevreyi harap ediyor.” dedi.

Tan, “Boru hattı, ocağa sadece 135 metre uzaklıkta. Bu patlamalar sonucu NATO boru hattında meydana gelecek bir patlama felaket olur. Çünkü ocağın çevresinde yerleşim alanları var.“ uyarısında bulundu. 

İddiaları reddetti

Seltaş isimli ocağın sahibi Bülent Yılmaz ise her şeyin kurallara uygun bir şekilde yapıldığını belirtti. Yapılan son patlamanın da her türlü önlem alınarak yapıldığını ifade eden Yılmaz, "NATO boru hattı yerin 7,5 metre altında. Ayrıca, patlama yapılan yerle arasındaki mesafe 250 metreye yakın. Bin 700 kilogram patlayıcı patlattığımız doğrudur. Bunun ruhsatını bir ay önce aldım. Ocağımda yapılan bütün çalışmalar kurallara uygun. Hiç bir belgem eksik değil. Eksik olan bir şeyim varsa ıspatlasınlar." şeklinde konuştu. 

Patlama görüntülendi

Köyde ikamet eden amatör bir kişi tarafından çekilen görüntüde, ocaktaki patlama büyük bir gürültüyle başlıyor ve çevreyi toz duman kaplıyor. Patlama anında görüntüyü çeken kişi, “Böyle bir patlama olamaz. Cehennem cehennem. Geyve boğazı, toz tsunamisi yaşıyor. Karayolu, tren yolu görünmez oldu.” cümleleriyle tepki verdi, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı’na şu çağrıda bulundu: “Enerji Bakanlığı’na buradan sesleniyoruz. NATO boru hattı ya patlarsa ne olacak. Bu patlamalara trenler dayanamıyor. Trenler raydan çıkıyor. Bu bölgede ÇED gerekli değil ruhsatına istinaden çalışan bu taş ocağına stratejik çek uygulaması tatbik edilmesi gerekiyor.”

10 yıl önce
Yorumlar
[İlk yorum yapan siz olun]